Technical Program

A Paper Search function is also available.

 
Monday, November 2
08:00 - 09:30
SPC: Student Paper Competition Room 1
10:00 - 11:20
MO1-1: Waveform Design Room 1
MO1-2: Machine Learning for Advanced Wireless Communications Room 2
MO1-3: Decentralized Learning and Optimization Room 3
MO1-4: Applications of Deep Learning I Room 4
MO1-5: Sparse Array Processing in MIMO Systems Room 5
MO1-6: Network-Level Analysis and Modeling of Neural Data Room 6
MO1-7: Architectures for Machine Learning Room 7
MO1-8: Signal and Image Processing for Visual Cultural Heritage Room 8
13:00 - 14:20
MO2-1: Modulation Room 1
MO2-2: Machine Learning for Communication Systems Room 2
MO2-3: Tensor Methods for Signal, Data, and Network Analytics Room 3
MO2-4: Applications of Deep Learning II Room 4
MO2-5: Robust Techniques for Effective Direction of Arrival Estimation Room 5
MO2-6: Signal Processing for Neural and Medical Imaging Room 6
MO2-7: Energy-Efficient solutions for neural networks and applications Room 7
MO2-8: Generative Modeling of Images and Video: Challenges, Trends, and Applications Room 8
14:50 - 16:30
MO3-1: Machine Learning for Wireless Resource Allocation Room 1
MO3-2: Milimeter Wave Architectures and Baseband Algorithms Room 2
MO3-3: Nonconvex Methods for High-Dimensional Estimation Room 3
MO3-4: Robustness and Efficiency in Machine Learning Room 4
MO3-5: Tensor-Based Array Signal Processing Room 5
MO3-6: Neuro-Rehabilitation and Assistive Technologies Room 6
MO3-7: Low-Resolution Sampling and Modulation Room 7
MO3-8: Reinforcement Learning and Bandits for Communication Systems Room 8
 
Tuesday, November 3
08:00 - 09:30
PLEN-1: Keshab Parhi Room 1
10:00 - 11:20
TU1-1: Information Theory Room 1
TU1-2: Millimeter Wave and Beyond Room 2
TU1-3: Signals on Graphs: Filtering, Evolution, and Convergence Room 3
TU1-4: Generative Models in Computational Imaging Room 4
TU1-5: Beamforming Room 5
TU1-6: Signal Processing for Computational Genomics Room 6
TU1-7: Architectures and Arithmetic for Autonomous Sensor Modules Room 7
TU1-8: Computational Methods for Audio Processing and Enhancement Room 8
13:00 - 14:20
TU2-1: mm-Wave Communication Room 1
TU2-2: MIMO Communication Beyond 5G Room 2
TU2-3: Statistical Signal Processing Over Networks Room 3
TU2-4: Nonlinear Estimation Room 4
TU2-5: Radar Room 5
TU2-6: Algorithms, Learning, and Theory for Computational Imaging Room 6
TU2-7: Positioning Energy Constraint Devices Room 7
TU2-8: Neural Generative Systems for Speech Compression, Synthesis, and Enhancement Room 8
14:50 - 16:30
TU3-1: Coding Room 1
TU3-2: Large Reconfigurable Intelligent Surfaces for Future Wireless Communications Room 2
TU3-3: Graph Signal Processing Room 3
TU3-4: Machine Learning in Communications Room 4
TU3-5: Robust Multi-Sensor Signal Processing: Challenges and Perspectives Room 5
TU3-6: Neuroengineering and Neural Signal Processing Room 6
TU3-7: Massive MIMO: Cell-Free and Beyond Room 7
TU3-8: Image and Video Processing and Modeling Room 8
 
Wednesday, November 4
08:00 - 09:30
PLEN-2: Katie Bouman Room 1
10:00 - 11:20
WE1-1: 5G and Beyond I Room 1
WE1-2: Signal Processing for Simultaneous Transmit-Receive Systems Room 2
WE1-3: Decentralized Optimization Room 3
WE1-4: Sparsity for Nonlinear Inverse Problems Room 4
WE1-5: Learning-based Multichannel Signal Processing Room 5
WE1-6: Machine Learning for Physiological Signal Processing Room 6
WE1-7: Algorithm-Architecture Co-Design for Energy Efficient (Beyond) 5G Systems Room 7
WE1-8: Rate-Splitting and Robust Interference Management Room 8
13:00 - 14:20
WE2-1: 5G and Beyond II Room 1
WE2-2: Signal Processing Algorithms and Hardware for Massive MIMO Room 2
WE2-3: Wireless Networks I Room 3
WE2-4: Distributed Coding and Optimization Room 4
WE2-5: Parametric MIMO Channel Estimation Room 5
WE2-6: From Neural Networks to Neural Systems: Using AI to Decode the Brain in Health and Disease Room 6
WE2-7: Low Power and Wide Area: Implementations That Make It Happen Room 7
WE2-8: Advances in Visual Data Compression and Communication Room 8
14:50 - 16:30
WE3-1: Spectrum Room 1
WE3-2: Massive MIMO Radar Room 2
WE3-3: Wireless Networks II Room 3
WE3-4: Theory of Machine Learning Room 4
WE3-5: DOA Estimation and Source Localization Room 5
WE3-6: In-Band Full Duplex Communications for Future Wireless Systems Room 6
WE3-7: Arithmetic, Algorithms, and Practicalities Room 7
WE3-8: Learning from Light: Where Computer Vision and Machine Learning Meets Optics and Imaging Room 8
 
Thursday, November 5
08:00 - 09:20
TH1-1: Matrix Completion Methods for Wireless Systems Room 1
TH1-2: Optimization and Learning Room 2
TH1-3: Novel Control Algorithms for Smart Grid Applications Room 3
TH1-4: Bayesian Bounds for Stochastic Signal Recovery I Room 4
TH1-5: Sparsity-aware learning Room 5
TH1-6: Image Recovery in Computational Imaging Applications Room 6
TH1-7: Adaptive Methods I Room 7
TH1-8: Modeling and Coding of Speech, Audio, and Acoustics Room 8
10:00 - 11:20
TH2-1: Matrix Recovery Room 1
TH2-3: Deep Learning and Reinforcement Learning Room 3
TH2-4: Bayesian Bounds for Stochastic Signal Recovery II Room 4
TH2-5: Machine Learning Algorithms Room 5
TH2-6: Sequential Methods Room 6
TH2-7: Adaptive Methods II Room 7
TH2-8: Deep Learning Techniques for Detection and Classification in Images and Video Room 8